BİNALAR İÇİN DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ YAPAY ZEKA ÇÖZÜMÜ

AKILLI BİNA YOLCULUĞUNUZ ŞİMDİ BAŞLIYOR

STEKON A.Ş. , BrainBox AI Yetkili Türkiye Temsilcisidir.

BrainBox AI Teknolojisi Nedir?

BrainBox AI, dünyanın HVAC alanında ilk otonom yapay zeka teknolojisidir. Gelişmiş derin öğrenme metodu, bulut tabanlı ve patentli bilgi işlem süreci sayesinde alanındaki en güçlü yapay zeka çözümüdür.

BrainBox AI basit bir devreye alma süreci sonunda tam olarak binanızın üzerinde çalışır, merkezi otomasyon sisteminin nasıl işletildiğini öğrenir, bütün potansiyel geliştirilebilir noktaları analiz edip belirler ve harekete geçer. Herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan binanıza özel çözümü geliştirip hem bina sakinlerinin konforunu artırır hem de işletme giderlerinde ciddi bir enerji verimliliği sağlar.

 

TIME 2020 BIHVAC (İklimlendirme) için dünyanın en gelişmiş yapay zeka teknolojisi olan BrainBox AI, Yapay Zeka kategorisinde 2020’nin En İyi Buluşu olarak kabul edilmiştir.
TIME, her yıl toplumun en büyük sorunlarından bazılarını çözen en iyi 100 ürün, yazılım ve hizmeti araştırıyor. Yıllık liste, dünyayı daha iyi, daha akıllı ve hatta biraz daha eğlenceli hale getiren icatların derlemesinden oluşuyor.

https://time.com/collection/best-inventions-2020/

Bu Teknoloji Neden Önemlidir?

BrainBox AI, dünyanın en büyük enerji tüketicilerinden ve sera gazı yayıcılarından biri olan BİNALARI, kendi kendini uyarlayan yapay zeka teknolojisini kullanarak proaktif olarak optimize eder. Bu bahsedilen enerji tüketiminin önemli bir kısmının Isıtma, Soğutma ve Havalandırma (HVAC) sisteminden geldiği genellikle farkına varılmaz. Aslında ticari binaların enerji tüketiminin %45’i HVAC kısmından kaynaklanır ve genellikle bu tüketimin %30’u boşa harcanır.

BrainBox AI teknolojisinin nasıl işletme ve bakım masraflarını azalttığını, cihaz ömürlerini artırdığını, sera gazı emisyonlarını düşürdüğünü izlemek için:

SAĞLADIĞI FAYDALAR

Enerji

%25

Enerji maliyetlerindeki azalma
Karbon

%20-40

Karbon ayak izindeki düşüş
Konfor

%60

Kullanıcı konforundaki iyileşme
BrainBox AI bu değerleri 3 ay içerisinde hiçbir yatırım harcaması gerektirmeden sağlamaktadır.

BRAINBOX AI TEKNOLOJİSİ NASIL ÇALIŞIR?

BrainBox AI, binanızın mevcut HVAC otomasyon sisteminde yapay zekayı kullanarak sürekli mikro ayarlamalar yapar ve kayda değer bir enerji tasarrufu sağlar. Gerçek zamanlı olarak HVAC sisteminin nasıl optimize edileceği üzerinde çok sayıda veri noktasını izler ve kararlar alır.

Bu sürekli izleme, değerlendirme ve ayarlama süreci, yalnızca gelişmiş derin öğrenme metodolojileri ve HVAC otomasyon ortamının tamamı ile anlaşılmasıyla sağlanır.

Yapay zeka motorumuz ve tescilli bilgi işleme sürecimiz sizi 3 adımda reaktif bir sistemden otonom bir sistem haline getirir :

1. ADIM - TANIŞMA

Ne bilmeniz gerekiyor :

  • Her binanın enerji denklemleri toplamıyla ifade edilebilecek kendine özgü alışkanlıkları ve davranışları vardır.
  • Bu denklemler bir kez hesaplandığında büyük renovasyonlar haricinde değişmezler.
  • Bu hesaplamaları manuel olarak yapmak mümkün olsa da, BrainBox AI bunu çok kısa sürede yapabilir.

Bu denklemleri hesaplamak için, BrainBox AI’ın ilk olarak 3 saatten kısa bir sürede kurulumu tamamlanır (sensör yerleştirme gerektirmez). Kurulduktan sonra Yapay Zeka her bölgenin kendine özgü davranışını belirler. Bu süreç, her 5 dakikada bir dış sıcaklık, fan hızı, insan yoğunluğu ve çok daha fazlası dahil olmak üzere yüz binlerce veri noktasının toplanmasını içerir.

6-8 haftalık veri toplama işleminden sonra, BrainBox AI motoru, her bölgenin alışkanlıklarını ve davranışlarını ayırt etmek için modelleri doğru bir şekilde tanımlayabilir. Bu modellere dayanarak motor, genel bir bina enerji profili oluşturmak için her bölgeye ait denklemleri toplar.

2. ADIM - OPTİMİZASYON

Bir binanın enerji profiliyle çalışan BrainBox AI çözümü, her bir bölgenin zaman içinde değişen koşullara (ör. hava durumu) nasıl tepki vereceğini hesaplamak için bu enerji denklemlerini derin öğrenme ve zaman serisi verileriyle birleştirir. Daha spesifik olarak, BrainBox AI derin öğrenme sinir ağları geleceğe bakabilir ve bir binadaki bir bölgenin 5 dakika, 10 dakika, 3 saat ve 6 saat sonraki durumunu %99,6 doğrulukla tahmin edebilir. Aslında 1000 saat için bile AI motorumuz hala şaşırtıcı bir hassasiyetle tahminler yapabilmektedir.

Bu tahminlerden yola çıkarak BrainBox AI motoru, en yüksek enerji tasarrufunu ve bina sakinlerinin konforunu sağlayarak binanızdaki her bölge için enerji akışını yönetmenin en iyi yolunu belirler.

Gerçek zamanlı olarak çalışan 25’ten fazla özelleştirilmiş algoritmayı kullanan BrainBox AI motoru, daha sonra doğrudan mevcut olan HVAC kontrol sistemine müdahale eder, nasıl daha akıllı ve verimli çalışacağını öğretir.

3. ADIM - SÜREKLİ İYİLEŞTİRME

AI motoru daha fazla veri topladıkça, binanızın kendine özgü eğilimlerini ve belirli değişikliklere nasıl tepki vereceğini anlamakta giderek daha iyi hale gelir. Yapay zekanız daha akıllı hale geldikçe zaman içinde binanızın enerji verimliliğini ve tasarruflarını artırmanıza yardımcı olur.

BrainBox AI ayrıca operasyonel verimliliği daha da optimize etmek ve diğer benzersiz içgörüleri keşfetmek için oluşturulan tüm verileri sürekli olarak birleştirir ve analiz eder. Bu öngörülerin bir kısmı, bina operatörlerine ekipman arızasından çok daha önce yüksek doğrulukta arıza tespit teşhisi sağlamak için tahmine dayalı yapay zeka bakım modülünü (şu anda geliştirme aşamasındadır) güçlendirmek için kullanılır.

BrainBox AI’ın etkisini bina sahiplerine aktarmak, diğer bir kritik bileşendir. Bulut tabanlı bir gösterge panosu , bina sahiplerine BrainBox AI’ın, finansal, enerji tüketimi ve bina sakinlerinin konforu üzerindeki etkisi hakkında bilgi verir. Bu araç aynı zamanda yapay zekanın binada şu anda etkinleştirdiği algoritmalar ve bu algoritmaların ne yaptığı hakkında bilgi sağlar. Bu, bina sahiplerinin yapay zekanın karar verme süreci ve olumlu etkisi hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlar.

BRAINBOX AI GÖSTERGE PANELİ

BrainBox AI Gösterge Paneli Sayesinde binanızın performansını, AI durumunu ve kişiselleştirilmiş algoritmaları izlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Gösterge Paneli, binanızın ve tüm portföyünüzün performansını kendi başınıza izlemenizi kolaylaştırır. Portföy ve Harita Görünümlerimizi içeren BrainBox AI Panel, bir şehir, ülke veya kıtadaki binalarınızda elektrik ve parasal tasarruflar dahil olmak üzere size özel KPI’larınızı görmenizi sağlar.
LinkedinInstagram

© 2021 Stekon A.Ş. – Her Hakkı Saklıdır –