PARALEL FANLI TERMİNAL ÜNİTESİ

FDV
Temel ünite, şartlandırılmış (primer) hava girişinde bir motorlu damper, debi sensörü, motorlu fan, ve ilgili kontrol ekipmanlarından oluşur. Bu ünitelerde primer hava ve fan hücresi bir panel ile birbirinden ayrılmıştır. Fanın üfleme ağzı primer hava hücresine geri akış engelleme damperi ile bağlıdır. Aksesuar olarak; ısıtıcı üniteler (sulu veya elektrikli tip), filtre, giriş ve/veya çıkışta kullanılabilecek susturucular temin edilebilir

Çalışma Şekli

Termostattan alınan sinyal durumuna göre kontrol cihazı şartlandırılmış (primer) havanın girişi üzerindeki damper motoruna sinyal iletir ve bu sinyal ile, tahrik motoru damperin açıklık pozisyonunu değiştirerek gerekli miktarda soğutma havasının ünite içerisine girmesini temin eder. Ünite içerisindeki fan sadece ısıtma gereksinimi olduğunda devreye girer ve asma tavan içerisine alınan, oradan ünite içerisine emilen ılık dönüş havası, minimum değere inmiş olan primer hava ile karışarak difüzörler üzerinden mekana iletir. Soğutma (primer) havasının artmaya başlaması durumunda fan devreden çıkar ve üflenen hava miktarı artarak yada azaltılarak mekanda soğutma yapılır. Isıtma durumunda primer hava minimum değerdedir ve fan çalışmaktadır. Asma tavan arasındaki ılık hava mekanının ısıtma gereksinimini karşılayamaz olduğunda ısıtıcı devreye girer.

Genel Uygulamalar

Tek kanallı değişken debili terminal ünitesi olarak dış zonlarda ısıtma soğutma gereksinimini karşılamak için kullanılırlar. Mekanlarda koridorlara yakın bir bölümde asma tavan içerisinde tesis edilerek iç kısımlar asma tavan içerisindeki sıcak havanın alınıp dış zonlarda ısıtma için kullanılması ile işletme ekonomisi temin edilmektedir.

G 35