SERİ FANLI TERMİNAL ÜNİTESİ

FDC
Temel ünite, şartlandırılmış (primer) hava girişinde bir motorlu damper, debi sensörü, motorlu fan ve ilgili kontrol ekipmanlarından oluşur. Aksesuar olarak; ısıtıcı üniteler (sulu veya elektrikli tip), filtre, giriş ve/veya çıkışta kullanılabilecek susturucular temin edilebilir.

Çalışma Şekli

Termostattan alınan sinyal durumuna göre kontrol cihazı şartlandırılmış (primer) havanın girişi üzerindeki damper motoruna sinyal iletir ve bu sinyal ile, tahrik motoru damperin açıklık pozisyonunu değiştirerek gerekli miktarda soğutma havasının ünite içerisine girmesini temin eder. Ünite içerisindeki fan bir miktar soğutma havası ile mekandan asma tavan içerisine alınan, oradan ünite içerisine emilen ılık dönüş havasını karıştırıp difüzörler üzerinden mekana iletir. Soğutma (primer) havasının artma azalma oranına göre dönüş (resirkülasyon) havası oranı da ters oranda değişir ve fan daima sabit debi ile çalışır. Mekanının ısıtma gereksinimi arttığında primer hava miktarı minimuma iner ve bir süre sonra da ısıtıcı devreye girer. Sonuç olarak merkezi sistem değişken debili bir dağılım sağlarken terminal ünite ilgili mekana daima sabit hava akışını sağlar.

Genel Uygulamalar

Isıtma ve soğutma gereksiniminin zaman içerisinde fazla değişebileceği, mekanların boş olduğu zamanlarda merkezi sistemin kapatılması veya sıcaklığın belirli bir değerde tutulması istenen dış zonlarda.  Merkezi sistemde ekonomik işletme istenmesi durumlarında ve en önemlisi mekanda sabit debide hava akışı gereksinimi olan ve homojen hava dağılımı ile konforun önemli olduğu mekanlarda kullanılmaktadır.

G 36