Neden Yer Konvektörleri Daha Avantajlı?

Son zamanların trendi, tavandan yere kadar olan camlar özgürlük hissinin yanında mükemmel bir manzara seyrini de mümkün kılar. Büyük miktarda doğal ışık almasının yanında iç ve dış mekanların birbirine bağlanmasını aynı zamanda da sınırlandırılmasını sağladıkları için uygulama alanları hızla artmaktadır.
Ne yazık ki bu camlar zayıf bir izolasyon değerlerine sahiptir ve cam yüzeylerde soğuk hava geçişleri çok fazladır. Düşük dış hava sıcaklıklarında, oda konforsuz şekilde serin olabilir. Böyle durumlarda kullanılan yer tipi konvektörler cam önlerinde sıcak hava perdesi oluşturarak cam yüzeyinden kaynaklanan soğuk hava düşmesini ve soğuk radyasyon etkilerini engeller. Ayrıca cam yüzeylerinde oluşabilecek yoğuşma riskini de ortadan kaldırmış olur.
Ev içi konfor
Diğer ısıtma yöntemlerinde oda içi sıcaklığı istediğiniz değere getirseniz bile cam önleri ile odanın iç kısmları arasındaki sıcaklık farkı 2-3 °C leri bulabilir. Bu istenmeyen durumu, cam önlerinde yer konvektörleri kullanarak engelleyebilirsiniz.
VRF ile soğutulan/ısıtılan iç ortamlarda en büyük problem kış aylarında dış hava sıcaklığının +5°C nin altına düştüğü koşullarda dış ünitenin aralıklarla defrosta girerek iç ünitenin verimli bir ısıtma yapamamasıdır. Böyle durumlarda yer konvektörleri, destekleyici ısıtma sistemi olarak kullanılarak VRF ile konforlu ıs ıtılan ortamlar yaratılmasına yardımcı olurlar.
oda içi sıcaklık dağılımı
vrf ve konvektör

Pencere önü ve iç ortam arasındaki sıcaklık farkı

VRF ve yer konvektörlerinin birlikte kullanımı

yer konvektörleri

Peki yer konvektörleri sistemi nasıl çalışır ?

Yer konvektörleri cam önünde, şap içinde veya yükseltilmiş döşeme içerisinde boydan boya kullanılırlar. Konvektörlerin içerisinde bulunan bakır borulu aluminyum kanatlı ısı değiştiricileri, merkezi sistemden veya kombi gibi su ısıtıcı kaynaklardan gelen sıcak su ile ısınıp konveksiyonel olarak cam yüzeyinden düşen soğuk havayı ısıtıp cam önünde bir sıcak hava perdesi oluşturur. Cam yüzeyinde soğuyup düşen hava üst kısımlarda indüksiyon etkisi yaratır ve ısınıp yükselen havayı tekrar çekerek bir döngü oluşturur. Bu döngü saysesinde hem ortam sıcaklığı istenen değerlerde tutulurken hem de cam önlerinde konforlu yaşam alanları oluşturulur.

Yer konvektörü kullanmanın avantajları nelerdir?

  • Yer kaybınız olmadan ısıtma sağlar.
  • Hızlı bir şekilde cam önünde sıcak hava perdesi oluşturur. Bu sayede cam önünde rahatça oturulabilir.
  • Cam yüzeyinde oluşabilecek buğulaşmayı engeller.
  • Isıtma ve soğutma tek cihazda entegre edilebilir.
  • Grill ve çıtaları için farklı renk seçenekleri ile bulunduğu ortamla birebir uyum sağlar.
  • Cam manzarasını engellemeden yer seviyesinde konumlanabilir.
  • Düşük ısıtma sıcaklıkları için idealdir (ısı pompası).